Adana'daki Dağlar

Adana'daki Dağlar içeriğini okuyabilir, Gaziantep.com Gez & Gör kategorisinde yer alan Adana'daki Dağlar yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.


Adana Toroslar'ın kuşatması altındadır. Yüksek noktaları bazı yerlerde 3000 metreyi aşan Toroslar , barındırdıkları bitki çeşitliliği ve hayvan türleri ile Türkiye'nin en değerli doğal yaşam alanlarından bir tanesidir.

Toros Dağları

Adana ilinin kuzeybatı, kuzey ve kuzeydoğu bölümleri, Orta Toros adı verilen dağ sistemi ile çevrelenmiştir. Doğuda sınır, Toros sistemine giren Amanos’lara dayanırken, Orta Toroslar üzerinde üç ayrı dağ sırası görülmektedir. Bunlar: Batıdan başlayarak Bolkar Dağları, Aladağlar ve Tahtalı Dağları'dır. Ayrıca Orta Toroslar'ın kuzeydoğu uzantısını oluşturan Binboğa Dağları, ilin sınırlarını aşmakta, Kahramanmaraş iline doğru yayılmaktadır.

Aladağlar

Aladağlar; Batıda Niğde ili, kuzeyde Kayseri ili ve güneyde Adana ili arasında, bu üç ilin idari sınırlarının kesiştiği bir konumda bulunmaktadır. İldeki dağların en yüksek tepelerinin bulunduğu Aladağlar, kuzeydoğu yönünde yaklaşık 100 km uzanır. Genişliği ise 40 km kadardır. Batıda Çakıt Suyu Vadisi ile Pozantı ve Kırkpınar Dağları'ndan, Ecemiş Koridoru ile de Bolkar Dağları'ndan ayrılır. Aladağlar, Zamantı Suyu, Eğlence Deresi, Çakıt Suyu ve bunların kolları ile parçalanmıştır. Dağların yamaçlarında gür kaynaklara rastlanır. Batı yamaçları doğu yamaçlarına göre daha diktir.

Tahtalı Dağlar

Seyhan Irmağı'nın iki kolu olan Zamantı (Sanvantı) ve Göksu nehirlerinin arasında uzanan dağların tümüne Tahtalı Dağları denir. Kuzeydoğu-güneybatı doğrultusunda uzanan bu dağların üzerinde, Koç Dağı, Soğanlı Dağı, Beydağı, Alaylı Dağı, Bakır Dağı gibi doruklar sıralanır. Tahtalı Dağları, Seyhan ve Ceyhan vadileri arasında uzanan Binboğa Dağları'yla birlikte eskiden antitoros denilen dağların bir koludur. Dağlar güneye doğru vadilerle parçalanmış ve geçilmez bir görünüş almıştır. Kuzeydoğuda hemen hemen çıplak olan bu dağlar güneye doğru daha ormanlık bir bitki örtüsüyle kaplıdır. Orta Toros Sistemi içindeki dağlar üzerinde Gülek Boğazı'ndan başka, Kozan'ın Akçalıuşağı köyünden sonraki Elmadere Geçidi bulunmaktadır.

Adana'daki Dağlar içeriği, 02 Mayıs 2019 tarihinde BiAdana.Com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha