Günübirlik Adana Turu

Günübirlik Adana Turu içeriğini okuyabilir, Gaziantep.com Gez & Gör kategorisinde yer alan Günübirlik Adana Turu yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.


Bir haftasonunuzu Adana'da geçirmek istiyorsanız fakat gidebileceğiniz yerler hakkında henüz bir fikir sahibi değilseniz. Doğru yerdesiniz demektir. İsterseniz turumuza başlıyalım.

 

İlk Durağımız:  Adana Arkeoloji Müzesi

Adana ve bütün Çukurova’nın tarihi eserlerinin sergilendiği müze, 1924 yılında kurulmuştur. Türkiye’nin en eski eserlerinin sergilendiği müzelerden bir tanesidir. Müzede Hitit, Yunan, Roma, Bizans, Selçuk ve Osmanlı dönemine ait eserler bulabilirsiniz. Müzede 17.071 adet arkeolojik eser ve 26.547 adet sikke bulunmaktadır. Bahçe Müze girişinde Hitit dönemine ait Kapı Arslanı Silifke / Taşucu'ndan ve Uzuncaburç'tan getirilen iki adet Augustus heykeli ile zengin çelenkli lahitler, küpler, mancınık gülleri, yazıtlar, sunaklar ve çeşitli mimari parçalar sergilenmektedir.  

2. Durağımız: Akçatekir Yaylası

Yaz ayları Adanalılar sıcaktan bunalıp kendilerini yaylalara atarlar. Çiftehan Pozantı karayolu üzerindeki Akçatekir yaylası, Adana’ya 85 kilometre uzaklıktadır. Serin, doğayla baş başa kalabileceğiniz bu yaylanın nüfusu yazın artıyor. Adana’da yayla kültürünü görmek için gitmenizi tavsiye ederiz.

Pozantı ilçesine 17 km uzaklıktaki yayla, Adana-Ankara E-90 oto yolunun 90 km'sinde yolun her iki yakasında çok geniş bir alana yayılmıştır. Bürücek Yaylası ; Akça Köy ve Tekir Yaylası'nın birleşmesiyle oluşan Akçatekir beldesinin bir mahallesi konumundadır. Çam, ardıç ve meyve bahçeleri arasında kurulmuş olan yaylada yayla mimarisine uygun yapıların yanında farklı mimari tarzların örneklerini de görmek mümkündür. Her yıl 1 Eylül tarihinde Akçatekir Yaylası Geleneksel Yayla Şenlikleri yapılmaktadır.

3. Durağımız:  Tepebağ Eski Adana Evleri

Adana’nın yerleşim yeri olarak kullanılması çok eski tarihlere gitmektedir. Araştırmalara göre Çukurova yontma taş devrinden bu yana yerleşim birimi olarak kullanılmaktadır. Adana’nın tarihi sur içindeki eski yerleşimini görmek isterseniz Tepebağ Evleri’ne uğramanız gerekir. 1495 yılında Ramazanoğlu Halil Bey tarafından yaptırılmış konaktan sonra burada bir mahalle oluşturulmuş. Bu evler yüksek tavanları, cumbaları ve dar sokaklarıyla sizi 18. Yüzyıla geri götürür.

4. Durağımız: Ramazanoğlu Konağı

Adana’nın zengin tarihine tanıklık eden Ramazanoğlu Konağı, Adana’ya yolunuz düştüğünüzde görmeniz gereken bir yer. Kanuni Sultan Süleyman ve IV.Murad’ın konakladığı 500 yıllık konak zamana karşı meydan okuyor. Günümüzde dahi tüm görkemiyle ayakta. Bu konağı özel kılan nokta Kanuni Sultan Süleyman ve IV. Murad'ın burada konaklamasıdır.

5.Durağımız: Botanik Park

Adana'da Ziya Paşa bulvarında yer alan park şehrin en önemli ve nefes aldıran yerlerindendir.

6. Durağımız: Varda Köprüsü

Tarihi Alman köprüsü olarak da bilinir. James Bond filminde bir sahne burada çekilmiştir.

7. Ve son durağımız: Atatürk Evi ve Müzesi

1923 yılında Adana’ya giden Mustafa Kemal Atatürk’ün eşi ile birlikte konakladığı ev, bugün müze haline getirilmiştir. Kurtuluş Savaşı’na ait yerel gazeteler ve kitaplar sergilenmektedir. Aynı zamanda Atatürk’ün mumdan bir heykeli de mevcuttur. Hatay’ın Fransız işgalini anlatan cansız mankenler vardır. Kurtuluş Savaşının ruhunu anlamak için gitmenizi tavsiye ederiz.
Önerdiğimiz yerlerde güzel anılar vakitler geçirerek değerlendirebilirsiniz. Üstelik eve geri döndüğünüzde dostlarınıza, ailenize, çevrenize önerebileceğinizin %100 kesinliğinide verebiliriz.

Günübirlik Adana Turu içeriği, 17 Aralık 2018 tarihinde BiAdana.Com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha