Adana 'MİSİS MOZAİK MÜZESİ'

Adana 'MİSİS MOZAİK MÜZESİ' içeriğini okuyabilir, Gaziantep.com Yeni Mekanlar kategorisinde yer alan Adana 'MİSİS MOZAİK MÜZESİ' yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.


Adana'da toplamda 4 tane müze bulunmaktadır. Bunlardan biriside MİSİS MOZAİK MÜZESİ'dir. Gelin hep beraber inceleyelim...

Misis Mozaik Müzesi, Adana'nın Yüreğir ilçesine bağlı Misis Beldesi'nde,1959 yılından beri faaliyette olan ve içinde Misis Antik Kenti'nden kalma, 4.yüzyıl sonlarına ait bir tapınağın zemin mozaiklerinin sergilendiği müzedir.Adana Arkeoloji Müzesi'ne bağlıdır. Adana'ya 26 kilometre uzaklıktadır. Misis Antik kenti sınırları içerisinde yer alan bazilikaya ait zemin mozaikleri 1956 yılında Misis Höyüğünde kazı yapan Alman arkeoloji heyetinden Prof. Dr. H. Theodore Bossert ile Dr. Ludwig Budde tarafından ortaya çıkarılmıştır. Höyükten çıkarılan mozaikleri korumak amacıyla müze kurulmuştur.Bizans devrine ait mozaiklerde Nuh'un tufan esnasında gemisine aldığı hayvanlar betimlenmiştir. Mozaiğin tam ortasında bir masa veya sehpa şeklinde yapılmış bir kümes ve etrafında Nuh Peygamber'in tufanda gemisine aldığı 23 adet kuş ve kümes hayvanları, bu grubun etrafında ise vahşi ve evcil hayvanlar yer almaktadır.

Nerede?

Adres: Ali Fuat CEBESOY Yüreğir-ADANA

Ziyaret Saatleri

15 Nisan / 2 Ekim Yaz Ziyaret Açılış Saati: 08:00 15 Nisan / 2 Ekim Yaz Ziyaret Kapanış Saati: 19:00 3 Ekim / 14 Nisan Kış Ziyaret Açılış Saati: 08:00 3 Ekim / 14 Nisan Kış Ziyaret Kapanış Saati: 17:00 Önerebileceğim içeriklerden hem  ADANA MİSİS göz atmanızda fayda var.

Adana 'MİSİS MOZAİK MÜZESİ' içeriği, 18 Şubat 2019 tarihinde BiAdana.Com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha