Haftanın Kitap Önerisi – “Fareler ve İnsanlar”

Haftanın Kitap Önerisi – “Fareler ve İnsanlar”

Fareler ve İnsanlar – John Steinbeck

Yarım kalan bir şeyler vardır içimizde hep oradadır ama asla dolduramazsınız. Fareler ve İnsanlar kitabının son sayfalarına öylece bakıp kaldığım bir kitaptır. Asla tamamlanmayan..hep yarım kalan.

Hüzünlü bir hikaye anlatıyor steinbeck faraler ve insanlar kitabında da böyle bir hüzne tanık oldum. Beni derinde etkileyen bir kitap olmuştur iki arkadaşın yaşadıkları.

John steinbeck biraz bahsetmek gerekirse babası purosya annesi İrlanda göçmenidir. Irgat bir ailenin çocuğu olarak 1902 yılında Kaliforniya da doğmuştur. Yaşamının bir çoğunu çiftçilerle çalışarak geçirmiştir. Fareler ve İnsanlar kitabında emekçilerden bahsetmiştir.

Fareler ve İnsanlar iki zıt karakterdeki iki arkadaşın hayallerini gerçekleştirmek için yaşadığı olayları anlatmaktadır. Kitabın ana karakterlerinden olan lennie güçlü cüsseye sahip kuvvetli ama  çocuk ruhlu, temiz kalpli birisidir. Yakın arkadaşı olan Geogre ise ufak tefek  daha akıllı davranışları olgun bir kişiliktir. Güçlü ve iri yapısının yanı sıra kimseyi kırmak istemeyen lennie aslında istemeden de olsa kırmasıdır. Lennie yumuşak olan her şeye derin ilgi duyar, çok güçlü olması sebebiyle eline aldığı şeyleri ne kadar sıktığının farkına varamaz. Tavşanları, fareler çok öldürdüğü olmuştur.

Fareler ve İnsanlar bakış açısını genişleten olaylara farklı insanların gözünden bakmanızı sağlayacaktır. Ne kadar bittiğinde yarım kalmış gibi hissetsem de aslında kitabın bizlere katmak istediği bir şeylerin sizin tamamlamanız gerektiğidir.

Pulitzer ve Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanan John Steinbeck'in çağımızın toplumsal ve insani meselelerini ustalıkla resmettiği eserleri modern dünya edebiyatının başyapıtları arasında yer alır. Steinbeck romanlarında yalın ve keskin bir gerçeklik sunarken yine de her seferinde çarpıcı bir öykü ile çıkar okurunun karşısına. Tarihin bir kesitindeki dramı insani ayrıntıları kaçırmadan sergilerken, "tozpembe olmayan gerçekçi bir umudun" türküsünü dillendirir. Bu nedenle eserleri edebi değerleri kadar güncelliklerini de hiç yitirmemiştir.

Fareler ve İnsanlar, birbirine zıt karakterdeki iki mevsimlik tarım işçisinin, zeki George Milton ve onun güçlü kuvvetli ama akli dengesi bozuk yoldaşı Lennie Small'un öyküsünü anlatır. Küçük bir toprak satın alıp insanca bir hayat yaşamanın hayalini kuran bu ikilinin öyküsünde dostluk ve dayanışma duygusu önemli bir yer tutar. Steinbeck insanın insanla ilişkisini anlatmakla kalmaz insanın doğayla ve toplumla kurduğu ilişkileri de konu eder bu destansı romanında. Kitabın ismine ilham veren Robert Burns şiirindeki gibi; "En iyi planları farelerin ve insanların / Sıkça ters gider..."

ARKA KAPAK Pulitzer ve Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan John Steinbeck’in çağımızın toplumsal ve insani meselelerini ustalıkla resmettiği eserleri modern dünya edebiyatının başyapıtları arasında yer alır. Steinbeck romanlarında yalın ve keskin bir gerçeklik sunarken yine de her seferinde çarpıcı bir öykü ile çıkar okurunun karşısına. Tarihin bir kesitindeki dramı insani ayrıntıları kaçırmadan sergilerken, “tozpembe olmayan gerçekçi bir umudun” türküsünü dillendirir. Bu nedenle eserleri edebi değerleri kadar güncelliklerini de hiç yitirmemiştir. Kitap adı: Fareler ve İnsanlar Orijinal adı: Of Mice and Men Yazar: John Steinbeck Çeviri: Ayşe Ece Yayınevi: Sel Sayfa: 128 Baskı: 2012 Tür: Roman

Haftanın Kitap Önerisi – “Fareler ve İnsanlar” içeriği, 20 Haziran 2019 tarihinde, fareler, haftanın, İnsanlar, kitap, önerisi, ve etiketleri ile biadana.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha