Adana'daki Festivaller

Adana’da düzenlenen tüm festivaller, şenlikler ve fuarlar BiAdana.com'da


Uluslararası Adana Lezzet Festivali

Adana Lezzet Festivali, Adana’nın “en” yerel ve “en” geleneksel mutfak kültürünü dünyaya tanıtıyor. Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayesinde, Adana Valiliği’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen festival, uluslararası yıldız isimlerin katılımıyla üç gün boyunca Adana’da bir gastronomi şöleni sunuyor. Festivalin bu yıl 3.’sü düzenleniyor.

Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı

Adını Mart ve Nisan aylarında şehre hakim olan portakal çiçeği kokusundan alan festival, 2012 yılında düzenlenmeye başlanmış ve her yıl giderek artan bir coşkuyla festivalde oteller tam doluluk oranına yaklaşıyor ve havayolu şirketlerinin bu döneme özel ek seferler düzenliyor. Portakal çiçeği ağacı bulunan her cadde bir etkinlik alanı oluşturuluyor. Sokaklarda turuncu kıyafetler, renkli şapkalar, taçlar ve çiçeklerle dolaşan katılımcılar renkli portakal çiçeği karnavalı yürüyüşünde keyifli anılar biriktiriyor. Yöresel tatların denenebildiği etkinlikler; dans gösterileri, konserler, oyunlar ve alışveriş imkanıyla çeşitlendiriliyor. Korteji izleme ve yürüyüşe dahil olmanın heyecanıysa pek çok kişinin her yıl bu dönemde Adana'ya akın etmesine neden oluyor.

Uluslararası Adana Altınkoza Film Festivali

26.Adana Film Festivali, Akdeniz Ülkeleri’nin yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri’nden Japonya’ya kadar dünyanın pek çok ülkesinden filmi, sektörün her alanında görev yapan sinema profesyonelini konuk eden bir sinema platformu haline gelmiştir. Festival her yıl Türk sinemacıların yanı sıra Avrupa’dan da yaklaşık 700 konuğu ağırlamakta ve her yıl yaklaşık 70 bin izleyiciye ulaşmaktadır.

Uluslararası Adana Tiyatro Festivali

Bu sene 21.si gerçekleştirilen Devlet Tiyatroları Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali Sabancı Vakfı'nın desteğiyle düzenlenmektedir.Festival 20'nci yılında yurt dışından 6 tiyatro topluluğu ile yurt içinden 4 devlet, 4 belediye ve 15 özel tiyatro topluluğunun toplam 30 farklı oyununa ev sahipliği yaptı. Tiyatro sanatının ustalarına verilen "Sakıp Sabancı yaşam boyu başarı ödülü" festivalin açılış gecesinde sahibini bulacak, bu yıl 24 oyunla en zengin program rekoru kırıldı.

Kebap ve Şalgam Festivali

Adana genelindeki tüm kebapçılarda ve sokaklarda kebaplı eğlence düzenlenmekte. Ayrıca Adana'nın eski yerleşim bölgesi olan Büyüsksaat civarında sokaklara mangallar kurulmakta ve kebap yenilmektedir. Her yıl aralık ayının ilk hafta sonu binlerce kişinin Adana'ya gelmesine neden olan Kebap ve Şalgam Festivaline onbinlerce Adanalı da katılmaktadır.

Çukurova Rock Festivali

Bu yıl 3.sü yapılan festival Türk Rock müziğinin önde gelen isimlerini bir araya getiriyor, başta Adana olmak üzere bölgedeki tüm müzik severleri buluşturuyor.

 

Adana'daki Festivaller içeriği, 14 Nisan 2021 tarihinde BiAdana.Com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha