Adana'da Gezilecek Tarihi Mekanlar

Adana'da Gezilecek Tarihi Mekanlar içeriğini okuyabilir, Gaziantep.com Gastronomi kategorisinde yer alan Adana'da Gezilecek Tarihi Mekanlar yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.


Adana ilimizde birçok tarihi  mekan bulunmaktadır bizler bu başlık altında aralarından seçtiğimiz bir kaç mekandan bahsedeceğiz. İşte sizlere Adana'da Gezilecek Tarihi Mekanlar.

Kozan (Sis) Kalesi

Kozan kalesi Çukurova'nın en önemli kalesinden birisidir 400 m. rakımda bulunan kale ile ilçeye hakim bir manzara sunuyor. Asurlular tarafından yapıldığı ve sonra ki dönemlerde bir çok kez el değiştirdiği belirtilmiştir. Kozan Kalesi yazımızı okumak için tıklayınız.

Adana Ulu Cami

Ramazanoğluları Camii olarak da bilinen Adana Ulu Cami Ramazanoğlu Beyliği'ne ait en önemli eserler arasında yer almaktadır. Caminin tarihine baktığımızda bir karışıklık var çünkü bu cami başka bir yapının yerine yapılmasıdır en eski kitabeye göre 1508-1509 yıllarını göstermektedir. Adana Ulu Cami yazımızı okumak için tıklayınız.

Subhi Paşa Konağı

Adana'nın bir çok tarihi olayına şahitlik etmiş bu konak 19. yüzyıla dayanan tarihi ile adeta içeride sizlere Osmanlı dönemini hatırlatmakta buram buram tarih kokan bu güzel konağa uğramanızı tavsiye ederiz. Subhi Paşa Konağı yazımızı okumak için tıklayınız.

Kilikya Manastırı

Kilikya Ermenilerinin merkezi olan bu manastırın tarihine baktığımız zaman 292 yıllarına dayanmaktadır.  Manastırın iki kapısı ve 366 odası altın kazananlarının olduğu söylenmektedir. Kilikya Manastırı yazımızı okumak için tıklayınız.

Yılan Kalesi

Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan bu kale Orta Çağ'dan kalma bir eserdir  Evliya Çelebi 17. yüzyılda Şahmeran Kalesi ismini vermiştir. Sonrasında Yılan Kale ismini alan yapı zekice tasarlanmıştır ziyaret edilmesi gereken yerlerden birisidir. Yılan Kalesi yazımızı okumak için tıklayınız.

Adana'da Gezilecek Tarihi Mekanlar içeriği, 12 Mart 2019 tarihinde BiAdana.Com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha