Adana Cumhuriyet Dönemi

Adana Cumhuriyet Dönemi içeriğini okuyabilir, Gaziantep.com Sizin Adana kategorisinde yer alan Adana Cumhuriyet Dönemi yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.


Mustafa Kemal Paşa'nın ilk siyasi başarısını hazırlayan Çukurova'da kadınlı erkekli tüm halkı batı cephesine koşmuş ve olağanca güçleriyle savaşa katılmışlardır.

Başkumandanın (Ordular İlk Hedefiniz Akdenizdir, İleri) emrine uyarak 9 Eylül 1922 günü içlerinde çok sayıda adana halkı sakinlerinin de olduğu kuvvetlerimiz düşmanı denize dökmüşlerdir. Yıllar boyu süren savaşlar Adanayı çok etkilemiştir. Her aile yakınlarından birkaçını kaybetmiş, yokluk açlık ve sefaletle baş etmeye çalışmıştır. Bütün bu olaylar Türk haklına kendisine olan güvenini kaybettirmemiş düşman ülkelere karşı halkımız hiç boyun eğmemiştir. Böyle bir ulusun önderliğini yapan Mustafa Kemal ulusundan aldığı güçle Kurtuluş Savaşını kazanmış düşmanı yurttan atmıştır.Sıra savaşın izlerini silmeye çalışan yurdu bu kalıntılardan kurtarmak ve Türk ulusunu layık olduğu batı uygarlık düzeyine çıkarmaya gelmiştir. Bu amaçla Mustafa Kemal 29.Ekim.1923 Cumhuriyetin ilanından sonra dünyaya örnek olan devrimleri yapmaya başlamıştır. Bütün bir ulusun el ele vererek ve tek yürek olarak başarıya ulaştığı devrimlerde Adana halkınında büyük payı vardır. Adanalılar Kurtuluş Savaşında olduğu gibi Cumhuriyet devrimlerinde de Gazi Paşa'nın yanı başında yer almış onun gösterdiği yolda emin adımlarla yürümüşlerdir Adana Cumhuriyet devrinde öncelikle tarım, endüstri, ticaret, kültür ve sağlık yönünden daha çok gelişmiştir.Cumhuriyet devrinin en önemli olaylarından biri ise Mustafa Kemal'in Büyük Millet Meclisi başkanı olarak Adanayı ziyarete gelmesidir. (15 Mart 1923) Çukurova'da kadınlı erkekli savaşan kahraman halk Kemal Paşa'nın sözünü yerine getirmenin huzuru ve sevinci içinde o'nu bağrına basarken, Mustafa Kemal Paşa yurdu kurtarmak için ilk adımını attığı ve hemşehrisi olduğu Adana'ya gelmiştir. O gün yaptığı bir konuşmada söyle söylemiştir “Efendiler, Bende bu Veka yün ilk hiss-i Teşebbüsü bu Memlekette, bu güzel Adana'da doğmuştur” bu sözlerle yurdu kurtarmak fikrini Adana'da gerçekleştirmek istediğini belirtiyordu. Aynı gün siyahları giyinmiş Antakyalı öğrencilerin (Bizi Kurtarın) diye haykırmaları karşısında gözler buğulanarak (Kırk asırlık bir Türk yurdu esir olamaz) diye tarihi kararını açığa vuruyor ve bunu gerçekleştiriyordu. 24 Mayıs 1938 Atatürk'ün Adana'ya son gezisi, Türk ordusunun başına son geçişi idi. Cumhuriyet devrinde Adana yurt çapın da görülen siyasi olayların dışında hiçbir olaya tanık olmamıştır. Adana'da Cumhuriyet devrinde yurt çapında parlamenterler devlet adamları yetişmiş olup, bu kişiler devlet yönetiminde görev alarak Türk ulusuna hizmet etmeye devam etmektedirler. Adana bugünkü gelişmesini diğer illerimiz gibi Cumhuriyet devrine borçludur.

Adana Cumhuriyet Dönemi içeriği, 05 Mayıs 2019 tarihinde BiAdana.Com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha