Fatih Terim

Fatih Terim
  • Doğum Tarihi 1953-09-14
  • Doğum Yeri Adana
  • Meslek Teknik Direktör, Milli Sporcu

Milli futbolcu, teknik direktör, Milli Futbol Takımı eski teknik direktörü. 4 Eylül 1953'te Adana'da doğdu. Taraftarları ve hayranlarınca kendisine "İmparator" lakabı verilmiştir. Futbola Adana Demirspor’da başladı ve beğeni toplayarak Galatasaray futbol takımına transfer oldu. 1985’te futbolculuğa veda edene kadar aynı kulüpte kaptanlık yaptı. GS formasıyla 327 maç oynadı. Milli takım formasıyla da oldukça başarılı bir futbol sergiledi.

Futbolculuğu bıraktıktan sonra teknik direktörlük kariyerine başladı. teknik direktör olarak Ankaragücü, Göztepe ve Galatasaray ile milli takımı çalıştırdı. Galatasaray takımına 4 lig, 2 Türkiye Kupası,1 UEFA Kupası Şampiyonluğu kazandırarak 2001 yılına dek bu kulüpte GS da görev yaptı. 2000 yılında Galatasaray'a UEFA Kupasını kazandıran ilk ve tek Türk teknik direktörü olarak İmparator lakabını aldı. 2001 yılında Fiorentina takımına geçen Terim, takımını finale taşıdı. 2002 yılında döndüğü Galatasaray'dan 2004’te  ayrıldı.

Terim,Türk Milli Takımı’nın başına geçerek,1996 yılında Avrupa Şampiyonası’na ilk defa katılma hakkını elde etmeyi başardı. Ayrıca, Gürcistan maçıyla 55. kez takımın başında sahaya çıkan Coşkun Özarı’nın rekorunu kırdı. Milli takımın 30 galibiyet,17 beraberlik ve 14 yenilgisinden sorumlu olarak başarılı bir teknik direktör olduğunu kanıtladı. Takımı EURO 2008 finallerine götürmüş ve bu turnuvanın en iyi Teknik Direktörü seçilmiştir.

Fatih Terim'in başarıları arasında Akdeniz Oyunları Şampiyonluğu, UEFA Kupası Şampiyonluğu ve üçüncülüğü, Türkiye Kupası Şampiyonluğu, Atatürk Kupası Şampiyonluğu, TSYD Kupası Şampiyonluğu bulunmaktadır. Türk futbol tarihinde U-21 futbol takımı ile Akdeniz oyunlarında şampiyonluk yaşayan ilk ve tek Teknik Direktör olmuştur. Ayrıca, 2008’de kendisine İtalya Devlet Nişanı ve başarılarından dolayı fahri doktora unvanı verilmiştir.

Türkiye Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Fatih Terim, 26 Temmuz 2017 tarihinde Türkiye Futbol Federasyonu yönetimi ile yaptığı görüşmenin ardından Milli Takım'daki görevinden ayrıldı.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha